29 Temmuz 2007 Pazar

Tonarı No Totoro

"My Neighbour Totoro"


Satsuki ve Mei eğlenceli mi eğlenceli, çok neşeli iki kardeştir. Anneleri hastadır ve hastanede yatmaktadır. Babalarıyla taşındıkları yeni evlerinde heyecanla koşturur ve her gördükleri yeni şeyden mutlu olurlar.
Bir gün Mei bahçelerinde bulduğu gizli geçitten geçerek büyük ve kocaman göbekli orman perisi Totoro ile karşılaşır, onun pofidik göbeğinin üzerine düşer. İkisi beraber horul horul uyurlar :)


Daha sonra Satsuki de Totoroyla tanışır. Her şeye mutlulukla bağıran çağıran bu iki kardeş anneleri için bahçelerini güzelleştirmek isterler. Totoronun verdiği palamutları bahçelerine diker ve bir gece Totoroyla birlikte tohumdan ağaç olabilmesi için adeta tohum duası yaparlar :)

Miyazaki'nin her animesi gibi bu da çok güzeldi. Hatta doğaüstü varlıkları konu aldığı ilk anime olması açısından da önemli bir yeri varmış. Totoro daha sonra Ghibli Stüdyolarının da maskotu olmuş.

Siz de seyredin, tavsiye ederim. Diğer filmler kadar uzun olsa da eminim siz de çok çabuk bitti diye düşüneceksiniz..

9 Temmuz 2007 Pazartesi

Full Metal Alchemist

Edward (Ed) ve Alphonse (Al) annelerini kaybeden iki kardeştir (Elric kardeşler). Babaları simyayla uğraştığı için ufak tefek de olsa simya yapabilmektedirler. Ancak babaları bir gün gitmiş ve geri dönmemiştir.
Bir gün Al ve Ed annelerini simyayla diriltmeye karar verirler. Ancak simyada insan transmutasyonu yasaktır ve deneyenler kötü tecrübeler yaşamıştır. Al ve Ed de nasibini alır bu durumdan. Al tüm vücudunu kaybeder, Ed ise bir bacağını kaybeder. Al'ın ruhunu geri getirmek için bir kolunu da kaybeder. O arada Al'ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır. Hikaye de bundan sonra başlar.

İki kardeş simya konusunda ustalaşmak ve felsefe taşına ulaşmak için yola çıkarlar. Ed (büyük kardeş) boy olarak çok kısadır ve boyunun kısalığıyla ilgili yorum yapan olursa Ed'in tepkilerini görmeniz tavsiye olunur :)

Zaman içinde Ed ulusal simyacı olarak Tüm metal lakabını da alarak diziye ismini verir :)

51 bölümden oluşan ve hatta finali de uzun metrajla yaplılan bu seriyi mutlaka izleyin. Biz 26. bölümü seyrettik en son. Her akşam 4-5 bölüm seyrediyoruz Bademle. Müthiş eğlenceli üstelik heyecanlı gidiyor.

2 Temmuz 2007 Pazartesi

Relative Strangers


Ellen (Neve Campbell) ve Richard (Ron Livingston) birlikte yaşayan bir çifttir. Richard yazardır. Duyguları kontrol etmek ve her zaman sakinliği korumak üzerine bir kitap yazmıştır. Stresinden kurtulmak için arabada giderken bile deniz ve kuş sesleriyle dolu kaseti dinleyen biridir.
Bir gün Ellen ile Richard'ın ailesine yemeğe gittiklerinde çok şaşırtıcı bir haber alırlar. Richard evlatlık edinilmiştir ve onu evlat eden ailesi biyolojik anne-babasının kim olduğunu bilmemektedir. Richard, olayı araştırması için birini tutar ve ta taaaaaaaam sonunda evinin kapısında biyolojik anne-babası durmaktadır. Zile basarlar. Richard ve Ellen yemeği hazırlamış, sofrayı kurmuştur. Richard, annesinin bir zenci, babasınınsa zeki ve duygusal biri olduğunu hayal ederken kapıyı açarlar. Babası Frank Menure (Danny De Vito) annesi Agnes Menure (Kathy Bates) tir. Richard ilk izlenim için büyük bir hayalkırıklığı yaşar ama daha hiçbir şey görmemiştir :))

Frank ve Agnes sirkte çalışan komik, çok konuşan ve her şeye çok karışan karşırık buruşuk iki insandır. Richard sakin yaşantısında yeni anne babasıyla tam anlamıyla dumur olmuş ve onları bulduğuna pişman olmuştur. Sonunda onları evden kovar.

Bu arada Ellen ile düğün hazırlıkları yaparlar ama Ellen, Richard'ın biyolojik ailesine karşı olan davranışlarından son derece rahatsız olmuştur ve ilişkiye ara verir.

Sonunda Richard hata yaptığını anlar ve çalıştıkları sirkte anne babasını bularak onları da düğünlerine davet eder.

Ve mutlu sooooooon!

Eğlenceli bir filmdi. Sıkıldığım yerler de oldu ama sonuç itibariyle vakit geçirmek için güzeldi.

Conversations with Other Women


Erkek (Aaron Eckhart) ve kadın (Helena Bonham Carter) bir düğünde karşılaşırlar. Hoş sohbet bol muhabbet derken eski zamanlara gider saygıdeğer yönetmenim. Genç bir kadın ve erkek vardır bu sefer karelerde. İlk tanışma sahneleri derken kamera tekrar kadın ve erkeğe döner. Bu arada tüm film boyunca film karesi ikiye bölük haldedir. Bir tarafta kadın gösterilir diğer tarafta erkek. Aynı zamanda, aynı olay karşısında verdikleri değişik ifadeleri ve tepkileri seyredebilirsiniz bu arada. Sağ karede kadının yüzünü alenen görürken erkeğin ensesini seyredebilirsiniz. Diğer karede de tam tersi, kadının ensesini seyredebilirsiniz.
Film ilerledikçe erkek ve kadının o ilk eskiye dönüş zamanında ilk tanışma sahnelerine tanık olduğumuz gençlerin ileri yaşları olduğunu anlarız. Eskiden evli olan bu çift, şimdi erkeğin kız kardeşinin düğününde tekrar karşılaşmış ve sohbet etmeye başlamışlardır.
Tabi sohbet ilerledikçe samimiyet de artar!

Bence güzel bir filmdi. Hele aynı olaya farklı iki insanın tepkilerini aynı anda görüntüleyebilmek fikri çok güzeldi. Kadına mı erkeğe mi baksam yazıyı mı okusam telaşesini ben çok yaşamadım. Ama yaşayanlar varmış okudum diğer sitelerden. Değişik bir filmdi bence seyredilebilir efem!